کف سازی کلین روم (Clean Room)
  • دسته بندی : مقالات
  • درتاریخ : 29 خرداد 1400
  • بدون دیدگاه
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

کف سازی کلین روم (Clean Room)

کف سازی کلین روم ها یا اتاق تمیز به روش های مختلف انجام می شود که در این مقاله راجع به بعضی از آنها با شما صحبت خواهیم کرد و هر آنچه که لازم است در مورد کف سازی کلین روم ها و موارد مربوط به آن ها بدانید را ذکر می کنیم.


کف سازی چیست؟

کف سازی یکی از موضوعات مهم در پروژه های عمرانی و بخصوص در شاخه ساختمان سازی می باشد که بعد از اجرای یک کف، با استفاده از مواد مختلف پوششی، آن را می پوشاند تا علاوه بر دوام کف اتاق و ساختمان، به زیبایی آن نیز کمک شود.

به عبارتی دیگر کف سازی روشی است که در آن با استفاده از مواد مختلف، کف ساختمان را می پوشانند تا علاوه بر دوام و زیبایی، ویژگی هایی که مورد نظر می باشد را برآورده کند.

انواع کف سازی کلین روم ها

در کف سازی کلین روم یا کفپوش بهداشتی که به آن کف سازی اتاق تمیز نیز گفته می شود دو گزینه اصلی و کلی کفپوش وجود دارد که شامل کفپوش یکپارچه و کفپوش های رول می باشند و هر یک از این دو کفپوش دارای انواع مختلفی هستند که در رنگ های متنوعی یافت می شوند و در زیر به چند مورد اشاره می کنیم.

1- کفپوش رول (PVC)
کفپوش های(PVC) بصورت رول یکی از کفپوش های مورد استفاده در کلین روم ها است که معمولا در ابعاد 1 متر مربع در کنار یکدیگر قرار داده می شوند و توسط جوش سرد به هم متصل می شوند و در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

2- کفپوش اپوکسی
این نوع پوشش جهت افزایش زیباسازی و محافظت از کف اتاق تمیز استفاده می شود و بهترین کاربرد آن در نقاطی است که زیر سازی آن بتن می باشد. برای سطوحی که از موزاییک یا سنگ برای کفسازی استفاده شده نیز می توان از کفپوش اپوکسی استفاده نمود تا سطح مورد نظر برای اتاق تمییز مناسب و قابل استفاده باشد.

اما اگر در این اتاق ها تردد هایی بصورت نیمه سنگین(تردد جک پالت) صورت میگیرد، بهتر است که برای تقویت کفپوش اپوکسی از یک لایه توری فایبرگلاس استفاده نمود. اجرای این لایه توری در هنگام زیر سازی و قبل از لایه میانی اپوکسی انجام می گیرد.

در نهایت کفپوش اپوکسی ویژگی هایی دارد که باعث می شود یکی از بهترین گزینه ها برای اتاق های تمییز باشد. از جمله ویژگی های پوشش اپوکسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

پوشش بسیار براق و درخشان دارد
پوششی است که برای دیوارهای سیمانی هم کاربرد دارد.
تمییزکاری و نگهداری این نوع پوشش به راحتی انجام می شود.
این پوشش صد در صد جامد و ضد آب است
پوششی متراکم و بدون درز می باشد.
رنگ بندی گسترده ای دارد.
دارای مقاومت فشاری و مقاومت سایشی مناسبی است.
نسبت به طیف گسترده ایی از مواد اسیدی و قلیایی مقاوم است.
مقاومت مناسب در مقابل مشتقات نفتی دارد.
به محیط زیست خسارت وارد نمی کند.
این پوشش بوی کم و خطر کمی دارد.

3- پوشش MMA
پوشش MMA یکی دیگر از پوشش های مورد استفاده در کلین روم ها است. این نوع پوشش به دلیل اینکه از سرعت خشک شدن بالایی برخوردار است، مورد توجه قرار می گیرد. هاردنر این نوع رزین با توجه به دمای محیط اجرا قابل تغییر است و می توان در دمای پایین از مقدار هاردنر بیشتری استفاده نمود تا عمل آوری (کیوراسیون) مواد بصورت کامل و با سرعت مناسب صورت پذیرد.

این نوع پوشش نیز دارای مقاومت، دوام و ویژگی های منحصر به فردی می باشد از جمله:

عمل آمدن سریع (کمتر از دو ساعت)
حساس نبودن به دما (قابلیت اجرا در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد)
استحکام بالا، با قابلیت ارتجاعی مناسب
این نوع کفپوش برای سردخانه ها نیز مناسب می باشد

 

 

پیشنهاد سردبیر

اپوکسی

کفپوش اپوکسی صنعتی

رنگ اپوکسی 

کفپوش صنایع دارویی

کفپوش سالن تولید

کفپوش صنایع غذایی

کفپوش ضد اسید

کفپوش پارکینگ طبقاتی

 

4- کفپوش پلی اورتان
این نوع کفپوش که در کلین روم ها نیز کاربرد دارد؛ همانند کفپوش اپوکسی دارای خصوصیات مناسبی است و در برابر مواد شیمیایی مانند باز ها، الکل ها و... مقاومت بسیار بالایی دارد و دارای ویژگی های زیر می باشد.

مقاوم در برابر اشعه UV
براق و درخشان
مقاوم در برابر ساییدگی
انعکاس نور جهت روشنایی محیط
حفظ جلای سطح
یکی از موارد مهمی که در صنایع داروی سازی، صنایع غذایی، کلین روم ها و بسیاری از محیط هایی که نسبت به تجمع باکتری ها حساس هستند و رعایت مسایل بهداشتی در آنها ضروری است، وجود درز بین دیوارها و کف می باشد.

به عبارت دیگر محل تقاطع سطوح عمودی و افقی. برای رفع این مشکل و از بین بردن اینگونه درزها از ماهیچه رزینی(ماهیچه اپوکسی) استفاده می گردد. ماهیچه رزینی از مخلوط نمودن مواد اپوکسی با فیلرهای مناسب به دست می آید. این ملات را بصورت منحنی در محل تقاطع دیوار و کف اجرا می نمایند. بدین ترتیب در پایان کار، دیگر درزی بین دیوار و کف وجود نخواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید 0
پرینت
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید.
Captcha
لطفا صبر کنید...