کفپوش بهداشتی (اپوکسی کلین روم)  چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟
  • دسته بندی : مقالات
  • درتاریخ : 18 آبان 1400
  • بدون دیدگاه
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

کفپوش بهداشتی (اپوکسی کلین روم) چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

در انتخاب کفپوش بهداشتی، باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ بهترین انواع کفپوش برای این مکان ها کدام است؟
در مورد هر قسمتی از سالن صنعتی شاید مواردی چون زیبایی در اولویت قرار داشته باشد، اما در مورد کفپوش بهداشتی، رعایت عناصر کاربردی مهم ترین اصل است. در ادامه در ارتباط با ویژگی های کفپوش های بهداشتی مناسب از جمله اپوکسی کلین روم و انواع آن ها مواردی مهم را مورد اشاره قرار خواهیم داد.

ویژگی های بهترین کفپوش های بهداشتی

انتخاب کفپوش بهداشتی مناسب اهمیت زیادی دارد. نکات اصلی که در هنگام خرید کفپوش که باید به آن توجه داشته باشید شامل موارد زیر میباشد.

1. دوام: لازم به تکرار هم نیست که محیط های بهداشتی باید دائم شستشو و تمیز شوند، و به این ترتیب در معرض فرسودگی قرار دارد، به همین دلیل اولین اصل در خرید کفپوش، دوام و ماندگاری آن است.

2. لیز نبودن: به هر حال به خاطر استفاده مداوم از آب در مکان های بهداشتی، امکان لیز بودن محیط وجود دارد. هر نوع کفپوش های بهداشتی که انتخاب می کنید باید به این مسئله توجه کافی داشته باشد

3. نفوذ ناپذیری: چون در برخی از محیط ها ممکن است آب و رطوبت وجود داشته باشد، کفپوش بهداشتی باید به گونه ای باشد که آب در آن نفوذ نکند. در غیر این صورت کف به سرعت دچار تحلیل و فرسودگی می شود. اگر قصد استفاده از کاشی و سرامیک دارید حتما باید محل اتصال آن ها را درزگیری کنید، در غیر این صورت به مرور زمان، رطوبت به لایه های زیرین نفوذ می کند.

همچنین بخوانید: کف سازی کلین روم (Clean Room)

انواع کفپوش بهداشتی

تنوع کفپوش های بهداشتی نسبتا خوب است و میتواند هر نوع سیلقۀ مشتریان را پاسخ دهد. در ادامه، انواع مختلف آنها و ویژگی های هر یک را مورد اشاره قرار خواهیم داد.

کفپوش بهداشتی رزینی
کفپوش اپوکسی کلین روم
کفپوش های بهداشتی پلی یورتان

 

مزایای کفپوش بهداشتی اپوکسی

کفپوش اپوکسی در مقایسه با سایر پوشش های سنتی که روی بتن انجام می شود مزایای بسیاری دارد:

سهولت در تمیزی و داشتن دوام بسیار بالا
مقاومت در برابر لکه ها چربی ها و مواد اضافی
مقاوم در برابر پارگی و خراب شدن
ایجاد یک سطح یکپارچه و بدون درز با سالها دوام
دارای خواص آنتی باکتریال
ایده آل برای استفاده در مکان های بهداشتی مانند: بیمارستان٬ صنایع دارویی و غذایی
ایجاد سطح مقاوم در برابر بسیاری از مواد شیمیایی (پاک کنندها و ضدعفونی کننده ها) و عدم لغزندگی در اثر ریزش موادی مانند بتادین
ایمنی بالا به دلیل داشتن مواد افزودنی ضد لغزش
قابلیت ایجاد کفپوشی با رنگ های مختلف و قابلیت اجرای خط کشی
ایجاد یک سطح براق که می تواند به طور قابل توجهی روشنایی و تمیزی را افزایش دهد
امکان ایجاد الگو ها برای مسیرهای عبور یا شناسایی به خصوص در بیمارستان ها
اجرای سریع و آسان، بدون نیاز به چیدمان، برش چسب های اضافی یا ابزار یا تجهیزات خاص
ایده آل برای فضاهای بهداشتی و کاربردهای ضد میکروبی

 

اجرای کفپوش بهداشتی یا اپوکسی کلین روم

هنگام اجرای کفپوش بهداشتی یا اپوکسی کلین روم باید به نکات مختلف توجه داشته باشید. به طور مثال٬ وجود آب یکی از عوامل بسیار مهم است. باید توجه داشته باشید که در مکان های بهداشتی٬ آب به مقدار زیادی روی دیوارها٬ سقف ها٬ کف و زهکشی ها وجود دارد. بنابراین٬ رطوبت به سرعت می تواند کفپوش های نامناسب را خراب کند. در مراحل بعد عوامل دیگری را نیز باید در نظر بگیرید. عواملی مانند دوام، ظاهر، هزینه و سهولت اجرا نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

کفپوش های بهداشتی روی بیشتر سطوح قابل اجرا و پیاده سازی می باشد. این سطوح میتواند از جنس بتن٬ سنگ یا موزاییک باشد. اما از آنجایی که برخی از سطوح مانند آسفالت دارای پستی و بلندی های زیادی است معمولا قبل از اجرای این کفپوش ها باید زیر سازی به درستی انجام شود.
برای بهتر چسبیدن این نوع کفپوش ها٬ باید نواحی سست کف کنده و تخلیه شود. بعد از این کار باید همه جا کاملا صاف و تمیز شود و از هر گونه گرد و غبار و آلودگی عاری باشد. در این مرحله برای بررسی میزان چسبندگی آزمون های مختلفی انجام می شود.
بعد از آماده سازی کف باید از پرایمر اپوکسی استفاده شود. این ماده باید به خوبی در کف پخش شود و تمامی درزها را پوشش دهد. چنانچه لازم باشد که کفپوش خط کشی شود؛ این کار در آخرین مرحله و پس از اجرای روکش اپوکسی انجام می شود. بعد از اجرای کامل، کفپوش بازرسی می شود که اجرا به درستی انجام گرفته باشد.

کاربردهای کفپوش بهداشتی یا اپوکسی کلین روم

در صنایع تجهیزات پزشکی
آزمایشگاه ها و کلینیک های پزشکی
بیمارستانها و مراکز خدمات بهداشتی
در صنایع غذایی
صنایع دارویی
سالن های ورزشی پیشرفته
هتل ها و رستورانها
رختکن و اتاق های مرطوب
مراکز آموزش پزشکی
اتاقهای بیمار و امکانات بازیابی
مرکز مراقبت پزشکی و نگهداری سالمندان
مراکز تحقیقاتی

 

نتیجه گیری

تنوع در رنگ و طراحی اپوکسی کلین روم، انتخاب آن را سخت می کند. اما همین تنوع و کیفیت بالا، امکان انتخاب یک نمونه مناسب را فراهم می کند. رعایت اصولی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، می تواند تمام شاخصه های لازم برای رسیدن به یک کفپوش مناسب را حاصل کند. زیبایی، دوام و کاربردی بودن آن برای فضا های بهداشتی، شاخصه های اصلی است که در انتخاب باید مد نظر قرار بگیرند.

به این مطلب امتیاز دهید 5
پرینت
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید.
Captcha
لطفا صبر کنید...