رنگ اپوکسی دیوار + [اجرا رنگ اپوکسی + بررسی قیمت]
  • دسته بندی : مقالات
  • درتاریخ : 16 بهمن 1400
  • بدون دیدگاه
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

رنگ اپوکسی دیوار + [اجرا رنگ اپوکسی + بررسی قیمت]

در بسیاری از محیط‌های صنعتی، سازمانی و تجاری، نگهداری و تعمیر دیوارها می‌تواند فرآیندی هزینه‌بر و زمان‌بر باشد که ممکن است منجر به اختلالات در جریان کار شود. مشکلاتی همچون پریدگی رنگ، آسیب‌های ناشی از آب، تماس با مواد شیمیایی و فرسودگی عمومی، به سرعت مشکلاتی را برای دیوارها ایجاد می‌کنند و نیاز به تعمیرات و بازسازی دارند.از طرفی، رنگ اپوکسی به عنوان یک راه حل مناسب برای پوشش دیوارها و سقف‌ها در این نوع محیط‌ها شناخته شده است. این نوع رنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر خراش، آب، و مواد شیمیایی، به عنوان یک گزینه ایده‌آل برای ایجاد یک پوشش دائمی و کم نیاز به تعمیرات و نگهداری شناخته می‌شود. استفاده از رنگ اپوکسی می‌تواند زمان و هزینه مربوط به نگهداری دیوارها را به طور قابل توجهی کاهش دهد، زیرا نیاز به تعمیرات مکرر و جایگزینی‌های پیچیده را به حداقل می‌رساند.در این مقاله، به صورت اختصاصی درباره رنگ اپوکسی دیوار صحبت خواهیم کرد. پس، با ما همراه باشید.

 

 

تلفن شرکت آرملات

 

راهنمای خرید رنگ اپوکسی و معرفی انواع آن

رنگ اپوکسی بیشتر به عنوان پوشش کف استفاده می‌شود که از رزین ترکیب شده با سخت کننده ساخته شده است. این پوشش، بادوام است و هنگام استفاده سفت و براق می‌شود. رنگ برای کسب نتیجه مطلوب‌تر اضافه می‌شود.
انواع رنگ اپوکسی با مقدار مواد جامد یا اپوکسی موجود در آن‌ها مشخص می‌شود که در انواع مختلف اپوکسی متفاوت خواهد بود.

 

رنگ اپوکسی بتن

در این روش پوشش به راحتی بر روی کف‌های بتنی جدید یا موجود اجرا می‌شود تا به یک کف صاف و بدون درز دست یابید. امروزه از پوشش‌های اپوکسی، علاوه بر داروسازی ها و یا صنایع غذایی، در ساختمان‌های اداری، پارکینگ ها، انبارها، آشپزخانه ها، سالن های غذاخوری و رستوران ها نیز استفاده می‌ شود.

تنوع رنگ اپوکسی دیوار این نوع روکش ها، بسیار بالا است و می توانید آنها را با توجه به سلیقه خودتان انتخاب کنید.

 

اجرای رنگ اپوکسی ضد الکتریسیته ساکن

این رنگ یا پوشش در کاربردهای تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این پوشش برای کار در جایی طراحی شده است که به محیطی عاری از الکتریسیته ساکن نیاز است، معمولاً در جاهایی که وسایل الکترونیکی حساس وجود دارد یا در تأسیساتی مانند کارخانه‌های تولید فناوری، آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

 

کفپوش‌های اپوکسی بدون لغزش

معمولا از این رنگ اپوکسی رایج در مناطقی که رفت و آمد زیاد یا حرکت لیفتراک وجود دارد استفاده می‌کنند چون استحکام و دوام خوبی را ارائه می‌دهد.

برای تهیه اپوکسی ضد لغزش به ماده اولیه آن ماسه کوارتز اضافه می‌کنند و آن را روی کف برای دستیابی به مقاومت در برابر لغزش استفاده می‌کنند. سایز دانه بندی ذرات کوارتز، در میزان زبری سطح نهایی تاثیر گذار خواهد بود. علاوه بر این هر چقدر ذرات کوارتزی که انتخاب می نماییم بزرگتر باشد، به میزان مصرف مواد کفپوش نیز افزوده خواهد شد.

 

کفپوش اپوکسی بدون لغزش

در اکثر پارکینگ ها برای اجرای کفپوش های اپوکسی یا پلی اورتان ضد لغزش از رنگ خاکستری تیره استفاده می کنند. رنگ های خاکستری تیره باعث کاهش بازتاب آلودگی های سطحی می گردند.

 

پوشش‌های اپوکسی متالیک

جدیدترین نوع پوشش های تزئینی، اپوکسی متالیک است که ظاهر آن یک پتینه براق با جلوه سه بعدی خیره‌ کننده است.

 

پوشش اپوکسی برای دیوار

 

این پوشش‌ها که از اپوکسی ۱۰۰٪ جامد ساخته شده و با رنگدانه‌های فلزی ترکیب شده‌اند، خود تراز می‌شوند تا سطحی بدون درز ایجاد کنند که با رنگ خاص خود به نقطه کانونی طرح‌های مسکونی یا تجاری تبدیل می‌شود. اینگونه پوشش ها بعنوان طرح های دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پوشش‌های اپوکسی صنعتی مقاوم در برابر مواد شیمیایی

تأسیسات صنعتی معمولاً به این اپوکسی تخصصی برای محافظت از سطوح در برابر نشت مواد شیمیایی نیاز دارند.
این پوشش‌های اپوکسی مقاومت شیمیایی طولانی‌ مدت و ویژگی‌های‌ عدم لغزش را برای کارخانه‌های فرآوری مواد شیمیایی، کارخانه‌های کاغذ، آزمایشگاه‌های داروسازی، عملیات معدن و سایر تأسیسات صنعتی ارائه می‌کنند.

 

اجرای رنگ  اپوکسی دیوار  

برای اجرای پوشش بر روی دیوار نکاتی مانند جنس دیوار، کاربری، نوع بهره برداری و ... وجود دارد که در ابتدا باید به آن توجه داشته باشیم.
از آنجا که رنگ های اپوکسی بافت متراکمی دارند و سطح غیر قابل نفوذی را بوجود می آورند، بهترین گزینه برای پوشش دیوارهای سیمانی در صنایع داروسازی یا صنایع غذایی هستند. 
قطعا با این موضوع برخورد داشته اید که اکثرا برای رنگ آمیزی دیوارهای گچی منازل از رنگ های پلاستیک، اکریلیک یا رنگ روغنی استفاده می کنند. انتخاب این رنگ ها به این دلیل است که لایه گچ دیوارها خاصیت تنفسی دارند بنابراین لایه پوششی که بر روی آنها مورد استفاده قرار می گیرد، باید دارای قابلیت تنفسی باشد.  برای ایجاد یک لایه رنگ که خاصیت آنتی باکتریال داشته باشد و بتوان از آن در صنایعی مانند داروسازی، صنایع غذایی و ... استفاده کرد، باید جنس دیوار و پوشش روی آن غیر قابل تنفس باشند. در واقع فاقد هر گونه روزنه باشند. بنابراین در این موارد از دیوارهای سیمانی استفاده می گردد. هنگامی که به دیوار سیمانی اشاره  می کنیم به این منظور است که پوشش های سیمانی خاصیت تنفسی ندارند و بستر مناسبی برای رنگ اپوکسی  دیوار به حساب می آیند. رنگ های اپوکسی نیز دارای سطحی متراکم و غیر قابل تنفس هستند. یعنی فاقد  روزنه های میکروسکوپی می باشند. همین ویژگی رنگ های اپوکسی است که آنها را زمره بهترین گزینه برای ایجاد پوشش در مکان های بهداشتی قرار می‌دهد.  

 

اپوکسی دیوار

 

تا اینجا به این نکته اشاره شد که رنگ اپوکسی،  مناسب ترین پوشش برای مکان های بهداشتی است.  بنابراین برای دیوارهای سالن های تولید و یا انبار در داروسازی ها، صنایع مواد غذایی، صنایع تولید مواد بهداشتی و ... می توان از رنگ اپوکسی استفاده نمود. حتی برای دیوارهای داخلی مخازن بتنی ذخیره آب آشامیدنی، استفاده از رنگ اپوکسی بهترین و مناسب ترین گزینه است. 

 

نکات اجرایی رنگ اپوکسی 

همانطور می دانید برای هر نوع پوشش دهی، زیرسازی لازم است. برای ایجاد پوشش با رنگ اپوکسی نیز، ابتدا سطح سیمانی باید تمیزکاری و یا سنباده زنی شود تا زبری ها و ناهمواری های نامتعارف از روی سطح زدوده شود. سپس از یک لایه پرایمر اپوکسی برای آماده سازی و ایجاد چسبندگی لازم استفاده می نماییم. پس از آن مراحل زیرسازی و بتونه کاری آغاز می گردد که مقدار مصرف مواد زیرسازی و یا تعداد دفعاتی که باید زیرسازی صورت بپذیرد،  کاملا به صافی یا ناصافی سطح دیوار بستگی دارد. پس از اتمام زیرسازی، لایه نهایی رنگ اپوکسی اجرا می گردد. 

با توجه به توضیحات ارایه شده، مشخص می گردد که میزان مصرف مواد اپوکسی برای اجرای پوشش دهی، به میزان ناهمواری سطح بستر اصلی بستگی دارد. بنابراین هزینه مواد مصرفی و اجرای آن نیز کاملا به وضعیت ناهمواری های دیوار بسنگی دارد. 
کارشناسان شرکت آرملات همواره آمادگی این را دارند که پس از بازدید از پروژه های شما اطلاعات کافی و توضیحات لازم را در اختیار شما قرار دهند. 

 

نحوه اجرای رنگ اپوکسی دیوار

برخی از دیوارها بصورت بتن ریزی و برخی دیگر بصورت سیمان کاری اجرا شده اند، در هر دو حالت قسمتهایی بصورت برجستگی و فرورفتگی در سطح دیوار وجود دارد. به منظور برطرف نمودن برجستگی‌های روی سطح، از روش ساب زدن بصورت دستی استفاده می‌کنیم.

پس ازاجرای ساب زنی دستی به منظور ایجاد چسبندگی مواد به سطح دیوار از یک لایه پرایمر اپوکسی استفاده می‌کنیم. اجرای این پرایمر معمولا توسط غلتک و یا بصورت پاششی(ایرلس) صورت می‌پذیرد.

 

نحوه اجرای اپوکسی دیوار

 

زیرسازی و بتونه کاری با استفاده از رزین اپوکسی اجرا می‌گردد. این مرحله ممکن است در چند نوبت تکرار شود که کاملا به صافی سطح دیوار بستگی دارد.
مرحله نهایی اجرای رنگ اپوکسی روی دیوار می‌باشد که معمولا در دو یا سه نوبت رنگ آمیزی انجام می‌شود.
برای اجرای رنگ رویه دیوار می‌توان از غلتک و یا دستگاه رنگ پاش ایرلس استفاده کرد.


مراحل اجرای رنگ اپوکسی دیوار چیست؟

انواع دیگری از پوشش های اپوکسی نظیر رنگ اپوکسی دیوار و رنگ اپوکسی سقف نیز وجود دارد که می تواند با توجه به کاربر مورد نظرتان آنها را اجرا کنید

 

مرحله ۱. آماده‌سازی سطح قبل از اعمال رنگ اپوکسی دیوار

آماده‌سازی بستر برای اطمینان از چسبندگی پوشش به لایه زیرین ضروری است. در واقع، آماده‌سازی سطح مهم‌ترین مرحله برای پوشش دادن است.
بدون آماده‌سازی مناسب، پوشش ممکن است کارایی خود را از دست بدهد و تعمیر آن در نهایت هزینه بسیار بیشتری خواهد داشت. بنابراین هرگز اهمیت آماده‌سازی سطح مناسب را دست کم نگیرید. علاوه بر این، سطح باید از هرگونه مواد شیمیایی یا روغنی که ممکن است مانع از چسبیدن اپوکسی به سطح زیرین شود، تمیز شود.
بطور کلی ماندگاری کفپوش یا رنگ اپوکسی و جدا نشدن آن از سطح زیرین، کاملا وابسته به عملیات زیرسازی می باشد.

 

مرحله ۲. جارو کردن و تمیز کردن سظح

اکنون باید سطح را تمیز کنید. قبل از اجرای هر نوع رنگ اپوکسی دیوار نباید گرد و غبار یا باقیمانده‌ای داشته باشید. در غیر این صورت ذرات مختلفی در داخل به دام می‌افتند و درنتیجه، چسبندگی به طور قابل توجهی ضعیف خواهد شد. هرچه گرد و غبار روی سطح کمتر باشد، به پرایمر کمتری نیاز خواهید داشت.

از جارو برقی صنعتی استفاده کنید که حتی ذرات ریز گرد و غبار را می‌گیرد و دارای فیلترهای مناسب است.

 

مرحله ۳. نحوه اعمال اپوکسی: سطح را با یک پرایمر اپوکسی مناسب بپوشانید

اکنون باید سطحی ایجاد کنید که به اپوکسی اجازه دهد تا به خوبی با بستر شما بچسبد. به همین دلیل از پرایمر اپوکسی استفاده می‌کنیم.

بتونه کاری به سطح شما عمر طولانی‌تری می‌بخشد و چسبندگی بهتری به زیرلایه می‌دهد. علاوه بر این، بستر را آب‌بندی می‌کند و خطر ایجاد حباب و گاز در پوشش نهایی اپوکسی شما را کاهش می‌دهد.

 

مرحله ۴. تمام ترک ها، سوراخ‌ها و غیره را با بتونه اپوکسی دیوار پر کنید

قبل از شروع پوشش، باید تمام سوراخ ها، فرورفتگی‌ها و ترک‌های سطح و یا دیوار را از بین ببرید.

اگر سوراخ‌های بزرگ و عمیقی بر روی سطح وجود دارد، بهتر است این سوراخ‌ها را از قبل با ملات سیمان سریع خشک ‌شونده پر کنید. دقت داشته باشید که برای اجرای مواد اپوکسی، حتما سطح مورد نظر باید خشک باشد. بنابراین چنانچه قسمت هایی با ملات سیمانی ترمیم شده باشد، قبل از اجرای پوشش اپوکسی، حتما از خشک بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
برای ترک‌ها و سوراخ‌های کوچک‌تر، می‌توانید آن‌ها را با بتونه اپوکسی، پر نمایید.

 

مرحله ۵. اجرای اولین لایه رنگ اپوکسی

پس از شروع مراحل اولیه اجرای رنگ اپوکسی، اگر تمام مراحل قبلی را به درستی انجام داده باشید، در نهایت آماده اعمال اولین لایه هستید.

لایه اول اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به نمایان شدن مشکلات احتمالی کمک می کند. در صورت نیاز باید سطح لایه اول را قبل از اجرای لایه های بعدی آماده کنید.

 

مرحله ۶. سنباده و پر کردن نهایی قبل از اعمال رنگ نهایی سطح اپوکسی

پس از گذشت ۱۶-۲۴ ساعت، اولین لایه باید به اندازه کافی خشک شده باشد، بنابراین می‌توانید سراغ اجرای مرحله بعدی بروید.

ممکن است پس از استفاده از اولین لایه، متوجه مشکلات مختلفی مانند ترک‌ها و سوراخ‌های جدید شوید. همچنین گاهی گرد و غبار ممکن است در اولین لایه به دام افتاده باشد.مقاله مرتبط

کفپوش اپوکسی صنعتی

رنگ اپوکسی 


اگر اولین لایه را با سنباده به شدت بسایید، ممکن است خطوط بسیاری روی سطح دیوار قابل مشاهده باشد. برای از بین بردن علائمی که در لایه نهایی قابل مشاهده است، باید این مناطق را به آرامی سنباده بزنید.

سپس از جاروبرقی برای جمع آوری گرد و غبار استفاده کنید. اغلب، می‌توانید از رقیق کننده برای پاک کردن ریزگردهای باقی مانده استفاده کنید.

 

مرحله ۷. لایه نهایی را اعمال کنید تا اجرای رنگ اپوکسی دیوار کامل شود

اگر فرآیند کفپوش اپوکسی را در این مقاله دنبال کرده اید، لایه نهایی باید ساده‌ترین مرحله باشد. قبل از شروع، مطمئن شوید که کل منطقه تمیز است.

 

اجرای پوشش اپوکسی


از غلتک با کیفیت بالا استفاده کنید. برخی از افراد دوست دارند محصول را پهن کنند و سپس از غلتک برای به دست آوردن سطحی یکنواخت استفاده کنند.

اگر کار را با یک سطح دارای مشکل شروع کرده اید، ممکن است در واقع نیاز به استفاده از یک لایه سوم اضافی داشته باشید تا سطح عالی به نظر برسد.

 

قیمت رنگ اپوکسی دیوار

قیمت می‌تواند به عوامل متعددی وابسته باشد مانند: نوع رنگ، زبری سطح دیوار، ابعاد استفاده شده و غیره.

هزینه اجرا نیز بسته به نوع اپوکسی مورد استفاده برحسب هر متر مربع تعیین می شود.

اپوکسی برپایه حلال که برای ایجاد پوشش بر روی دیوار استفاده می گردد، می‌تواند دو تا سه برابر کمتر از اپوکسی ۱۰۰٪ جامد قیمت داشته باشد. اپوکسی جامد انتخابی مناسب برای کفپوش‌هایی با دوام و نگهداری کمتر است.


سخن پایانی
پس از خواندن این مطلب، باید نکات و ترفندهایی را برای اجرای رنگ اپوکسی دیوار خود داشته باشید. توصیه می‌شود تمام نکات ایمنی همراه با محصول خود را بخوانید تا مطمئن شوید که کار را ایمن انجام می دهید. همچنین، شما می‌توانید جهت خریداری کردن رنگ اپوکسی و یا مشاوره درباره اعمال کردن آن با ما در ارتباط باشید.

به این مطلب امتیاز دهید 4
پرینت
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید.
Captcha
لطفا صبر کنید...