نگهداری و نظافت کفپوش رزینی
  • دسته بندی : مقالات
  • درتاریخ : 16 تیر 1400
  • بدون دیدگاه
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

نگهداری و نظافت کفپوش رزینی

کفپوش رزینی کاربردهای فراوانی را در انواع صنایع از قبیل صنایع دارویی، صنایع غذایی و ... دارا هستند، به این دلیل که از ایمنی بسیار زیادی برخوردار هستند و در مقایسه با دیگر کفپوش های موجود در بازار، دارای طول عمر بیشتری هستند.
تمیز کردن کفپوش رزینی کار بسیار راحتی می باشد و در برابر خرابی ها، مقاومت خوبی را از خود نشان می دهد.
گفتنی است که نگهداری کم هزینه و در عین حال بسیار آسان جزو اصلی ترین مزیت های کفپوش رزینی به حساب می آید. افراد با بهره مندی از یک برنامه نظافت دقیق و همچنین به کار بردن مواد شوینده مناسب می توانند تا سالیان سال از این نوع کفپوش بدون هیچ گونه مشکلی استفاده نمایند.

 

بهترین نوع کفپوش رزینی

کفپوش های اپوکسی را می توان جزو معروف ترین و بهترین نمونه های کفپوش های رزینی موجود در بازار به شمار آورد که کاربرد بسیار زیادی را در کف سازی های صنعتی دارا هستند.
رزین اپوکسی در حقیقت یک نوع ماده ترمودینامیکی با پایداری بالا می باشد و مناسب ترین گزینه برای مکان هایی است که به کف با خاصیت رسانایی الکتریکی نیازمند هستند.
نمونه های متنوعی از اپوکسی در بازار وجود دارد که هر کدام با توجه به کاربردهایی که داراست، از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. لازم به ذکر است که کلیه اپوکسی ها بسیار سخت هستند و قادرند به طور کامل به بتن بچسبند، نتیجه آن که از بتنی که در زیر لایه اپوکسی جای گرفته است در مقابل هر گونه ضربه، سایش، پوسیدگی و ... محافظت می نماید.

در صورتی که کفپوش اپوکسی دچار آسیب شود، بایستی آن را به طور کامل تعویض نمایید. توجه داشته باشید که تعویض نمودن این سطوح کاری بسیار زمانبر می باشد، نتیجه این که بروز خرابی در سطوح اپوکسی می تواند هزینه بسیار سنگینی را بر دوش فرد وارد نماید.
کفپوش رزینی از نوع اپوکسی از استحکام فشاری بیشتری در مقایسه با کفپوش پلی اورتان برخوردار است و دقیقا به همین دلیل است که در صنایع دارای ماشین آلات سنگین، کاربرد زیادی را دارا هستند. علاوه بر آن در انبارها و مراکز لجستیک با وسایل نقلیه پرتردد، از کفپوش اپوکسی استفاده می شود.
شاید جالب باشد بدانید که نوع واکنش کفپوش پلی یورتان و اپوکسی در مقابل مواد شیمیایی مختلف، متفاوت می باشد. برای مثال پلی اورتان در مقابل اسیدهای آلی همچون اسید لاکتیک، مقاومت مناسب تری نشان می دهد، به همین علت در صنایع غذایی مانند صنایع لبنیاتی که دائما در معرض اسید لاکتیک قرار دارند، بیشتر به کار گرفته می شوند.

 

 

پیشنهاد سردبیر

اپوکسی

کفپوش اپوکسی صنعتی

رنگ اپوکسی 

کفپوش صنایع دارویی

کفپوش سالن تولید

کفپوش صنایع غذایی

کفپوش ضد اسید

کفپوش پارکینگ طبقاتی

 

نکات مهم در مورد نگهداری کفپوش رزینی

1. جارو کردن و تمیز نمودن سطح کفپوش رزینی از هرگونه گرد و غبار به شکل روزانه بسیار حائز اهمیت است. چنان چه گرد و خاک به صورت طولانی مدت بر سطح کفپوش رزینی قرار گیرد نظافت آن را دشوارتر می سازد.
جهت ممانعت از وقوع این مشکل، سطح کفپوش رزین را به صورت روزانه جارو نمایید. در صورتی که امکان نظافت روزانه را ندارید، حتما از کفپوش رزین با طرح فلیک رنگی استفاده نمایید تا به واسطه خطای دید ایجاد شده، گرد و خاک بر سطح کفپوش مشاهده نشود.
۲. پاک نمودن سریع مواد ریخته شده بر سطح کفپوش رزین موردی است که حتما باید به آن توجه شود.
کفپوش رزینی در مقابل طیف گسترده ای از مواد، از مقاومت شیمیایی بسیار بالایی برخوردار هستند اما با این حال قرار گرفتن مواد خورنده ای از قبیل روغن خودرو، سوخت، آب باطری و … به صورت طولانی مدت بر سطح کفپوش موجب بروز لکه بر سطح کفپوش می شود به همین دلیل توصیه می شود در صورت امکان از رنگ های تیره تر کفپوش های رزینی استفاده نمایید.
3. سعی نمایید یک بار در هفته کفپوش رزینی را با استفاده از آب و شوینده های عمومی نظافت نمایید تا ظاهر خیره کننده اولیه خود را حفظ کند. به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از شوینده های اسیدی تنها در صورت تایید تولید کننده کفپوش امکان پذیر است، در غیر این صورت بهتر است استفاده نگردد.
گفتنی است که به کار بردن شوینده های صابونی و قلیایی ممکن است باعث بوجود آمدن یک پوشش شیری رنگ بر سطح کفپوش شود که رفع آن کار بسیار دشواری است.
شوینده های متنوعی جهت نظافت کفپوش رزینی در بازار وجود دارد و چنان چه شما در انتخاب شوینده مناسب شک دارید، بهتر است با تولید کننده کفپوش رزینی تماس حاصل نمایید.
4. همچون دیگر کفپوش های موجود، کفپوش رزینی نیز با وجود برخورداری از مقاومت بالا در مقابل خراش، ایمنی صد درصد را دارا نمی باشد. چنان چه کفپوش در معرض تماس با وسایل نوک تیز همچون پالت های فلزی در کارخانجات، جک موتورسیکلت ها در پارکینگ ها و … قرار دارد، توصیه می شود زیر آن از مت های مخصوص به کار ببرید چرا که تا حد زیادی از ایجاد خراش بر سطح کفپوش جلوگیری می نماید.

به این مطلب امتیاز دهید 0
پرینت
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید.
Captcha
لطفا صبر کنید...